Számos megválaszolatlan kérdés utazási kedvezmények terén

1. Nem rendezett a Volános időkben nyugdíjba vonult kollégáink utazási kedvezménye április 01-ét követően.

Levezetve az érvényben lévő utasításokból, KHEM rendeletből, a 2025. január 01-ét megelőző időszakban nyugdíjba vonult munkavállalók, valamint az aktív korban elhunyt munkavállalók családtagjai, – vasúttársasági munkaviszony hiányában- akik korábban jogosultak voltak „Volános” szabadjegyre, április 01-ét követően jelen állás szerint nem rendelkeznek menetkedvezményre jogosító érvényes igazolvánnyal.

Erre vonatkozóan a KKSZ megkereste a munkáltatót és felhívta a figyelmet a problémára és kérte annak március 31-ig történő rendezését. A munkáltatótól az a válasz érkezett, hogy ez nem vállalti, hanem jogalkotói hatáskör, így magasabb szinten keressük a megoldást.

2. Élettársi kapcsolat igazolása.

Nagy anomália övezi az arcképes igazolványra vonatkozó jogosultság igazolásán belül, az élettársi kapcsolatot igazoló dokumentum beszerzését. Az utasítás érelmében, eddigi ismereteink szerint egy több ezer forintos, vagy több tízezer forintos közjegyző által kiállított igazolás alkalmas az élettársi közösségben élés igazolására. Ez az érintett munkavállalók körében jelentős felháborodást keltett. A szakszervezetünk több hete rengeteg energiát fektetett abba, hogy egyáltalán kiderítse, hogy az „olcsóbb” megoldást befogadja-e a MÁV SZK. ügyfélszolgálat. Időközben kértük a MÁV Zrt. HR gazdálkodási igazgatójának segítségét a kérdéskör egyértelmű tételének elősegítésében. Azt is kezdeményeztük, hogy legyen megfelelő egy Önkormányzat, vagy Kormányhivatal által költségmentesen kiállítható igazolás is. Erre vonatkozóan a napokban várjuk a visszajelzést. Akinek nem feltétlenül sürgős, várja meg az erre vonatkozó következő tájékoztatást.

Javasoljuk a munkavállalók felé, hogy akinek 14 év alatti gyermeke van, az Ő részükre is érdemes az arcképes igazolványt igényelni, hiszen például a Balatoni Hajózási Zrt. menetrendszerinti járatain a 14 év alatti gyermekek menetjegy váltása mellett vehetik igénybe a szolgáltatást, a fényképes igazolvánnyal pedig díjmentesen.

3. Arcképes igazolvány (vasúti szabadjegy) jogosultság.

Jelentős számú megkeresés érkezett abban a kérdésben is, hogy a vasúti arcképes igazolvány esetében miért nem számít a jogelőd munkaviszony?

Sajnos, az ide vonatkozó jogszabályi rendelkezés (57/2009. (X.20.) KHEM rendelet) értelmében a menetkedvezményre vonatkozó jogosultság a vasútvállalatnál („kedvezményezett vasúti társaság”-nál) eltöltött munkaviszony alapján adható! Igy az I. osztályra való jogosultsághoz 25 év vasútvállalati munkaviszony szükséges. A rendelet értelmében a VOLÁNBUSZ-tól és jogelődjeitől nyugdíjba vonultak részére nem adható arcképes igazolvány, nem jogosultak vasúti menetkedvezményre!

Azok a munkavállalók, akik 2025. január 01-ét követően mennek nyugdíjba- már a MÁV Személyszállítási Zrt.-től, mint vasútvállalattól- jogosultak lesznek a vasutas nyugdíjasokra vonatkozó menetkedvezményre. Ennek feltétele a jogfolytonosság figyelembevétele mellett, 5 év folyamatos vagy megszakítások esetében összesen legalább 10 év munkaviszony.

További híreinkért látogossan el